Ağız Diş Çene Cerrahisi

ONLINE RANDEVU

Daha önce merkezimize geldiniz mi ?

Soru Cevap

Soru
İmplant tedavisi ne kadar sürmektedir?
Cevap

İmplant tedavisi bir gün ile 3 ay arasında sürmektedir. Bu süreyi implant tipi, hastanın kemik durumu gibi birçok faktör belirlemektedir.

İmplant tedavisinin cerrahi süreci ( implantların yapılması) implant sayısına ve kemik durumuna  göre yarım saat ile dört saat aralığında sürmektedir. Bundan sonra üç ay kemiğin implantla bütünleşmesi beklenir. Vakanın durumuna göre implantların üzerine iki gün içinde geçici protezler de yapılabilir. İmplantın kemikle bütünleşmesi tamamlandıktan sonra iki-üç hafta içinde üst protezleri yapılır.

 

Soru
İmplant uygulaması ağrılı bir tedavi midir?
Cevap

İmplant uygulaması sırasında lokal anestezi yapıldığından hasta ağrı duymamaktadır. İmplant uygulaması sonrasında ağrı genellikle 1-2 gün kadar ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.

İmplant uygulamaları dişhekimliği pratiğinde rutin tedavilerdir. Uygulama esnasında lokal veya genel anestezi ile hasta herhangi bir ağrı duymaz. Uygulama sonrası istirahat ve uygun ilaçlarla hastanın bu dönemi maksimal konforla geçirmesi sağlanır.

 

Soru
İmplantlar hangi malzemelerden üretilirler?İmplant tedavisinin vücuda zararı var mıdır?
Cevap

Diş implantları titanyum veya titanyum bileşiklerinden imal edilir. Titanyum vücut dokuları ile etkileşime girmediği için implant malzemesi olarak tercih edilir.İmplantın genel olarak vücuda bir zararı yoktur.Vücudun implantı kabul etmemesi diye bir şey olamaz ancak bazı hastalara implant uygulaması uygun olamayabilir.

Titanyum biyouyumlu bir malzemedir.Bütün implantlar titanyumdan üretilir. İmplant başarı oranı % 95 dir. Genel tıp içinde bu oran yüksektir. İmplantın başarısızlık nedenleri genellikle uygulama sonrası önerilere uyulmaması ve hastanın sistemik durumu olabilir.

 

Soru
Kimlere implant uygulanabilir?
Cevap

Genel sağlık durumu iyi olan, 18 yaş üzeri , sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için yeterli olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için uygun alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilebilir.

Soru
Kimlere İmplant uygulanamaz ?
Cevap

Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış bireyler
Kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç bireyler,
Sigara kullanımı ağız içindeki yara iyileşmesini baskıladığından ve implant başarısını düşürdüğünden; sigara kullanımı çok fazla olan bireyler implant için uygun aday değillerdir.
Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun hastalık gibi sistemik hastalıkları bulunan, bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireylerin sağlık durumları doktorlarıyla konsültasyon yapılarak uygun şartlar oluşturulabilirse; implant uygulanabilmektedir.

Kontrolsüz şeker hastalarına, ileri derecede başka sistemik hastalıklara ( böbrek, karaciğer ve kalp  yetmezliği, kanser, akıl hastalıkları vb.) implant tercih edilmez.

Soru
Çene kemiklerinin implant için yetersiz olduğu durumlarda neler yapılır?
Cevap

Çene kemiklerinin kalitesi, genişliği ve yüksekliği farklı nedenlerle azalabilir. Bu kayıplar, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirli sınırlar dahilinde kendi vücudundan alınan ya da yapay olarak hazırlanan kemik tozlarıyla giderilebilir.

Soru
İmplant tedavisinde kemik tozu kullanımının önemi nedir?
Cevap

Diş implantının başarısı, implantın yerleştirileceği yerde ne kadar kemik miktarı olduğuna bağlıdır. Kemiğin miktarında ve kalitesindeki azalma, dişeti problemleri, enfeksiyon ya da travma gibi bir çok faktöre bağlıdır. Fakat bugünkü tekniklerle biz dişhekimleri kemiğin genişliğini ve yüksekliğini artırabiliriz. Bazı özel tekniklerle kemik yıkım bölgeleri ve anatomik boşluklar(sinüs gibi) doldururulur, böylece implantın oturacağı yer hazırlanmış olur. Operasyondan önce klinik muayene, röntgen ve tomografiler değerlendirilerek kemik greftlerine ihtiyacınız olup olmayacağı söylenir.

Soru
Yirmi yaş dişleri mutlaka çekilmeli midir?
Cevap

Yirmi yaş dişleri iltihaplanmışsa, çürümüşse ve ağrı yapıyorsa, yan dişleri sıkıştırıyorsa, düzgün bir şekilde çıkamıyorsa çekilmesi gerekir. Normal pozisyonda gelen ve herhangi bir baskı uygulamayan dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

Soru
Diş çekimi yapıldıktan hemen sonra İmplant yapılabilir mi?
Cevap

Bu konu ile ilgili 2 farklı uygulama vardır. Çekim yerinde herhangi bir iltihap ya da defekt yok ise, hemen o bölgeye implant yapılabilir. Ancak çekim yerinde herhangi bir defekt var ise, bu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılarak yaklaşık 2 ay kadar çekim yerinin iyileşmesi beklenmelidir.

Soru
İmplantlar yapıldıktan sonra protezler için ne kadar beklenmelidir?
Cevap

İmplant operasyonundan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 4-6 ay kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu dönemde hastaya geçici protezler yapılarak beslenmesi ve estetik eksikleri tamamlanabilir.

Soru
İmplantların bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır?
Cevap

Tüm implant tedavisinde, tedavinin başarısı ve devamlılığı implant çevresindeki iki milimetre kalınlığındaki diş etinin sağlığına bağlıdır.Her gün en az 2 kere protezlerinizi ve diş etlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Etkili fırçalama teknikleri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.Diş aralarını ve implantınızın çevresinde biriken yemek artıklarını ortamdan uzaklaştırmak için ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanmanızda fayda var.Ağız hijyeninin sağlanması için gargara ya da ağız duşu kullanabilirsiniz.

Soru
Diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Cevap

Çekim yerine konan pamuk tampon,30 dakika dişler sıkılarak bastırılmalıdır, çekim yarasının ilk andaki kanaması bu tamponlama ile durdurulmaktadır. Pamuk tamponun sık sık değiştirilmesi pıhtılaşmayı geciktireceğinden tavsiye edilmez. Yara yerinde oluşacak sağlıklı  kan pıhtısı üzerinden kemik ve yumuşak doku iyileşmeleri organize olacağından ilk yarım saat çok önemlidir.Anestezi etkisi geçtikten sonra hafif bir ağrı olabilir.Bu durumda ağrı kesici bir ilaç kullanılabilir.Sıcak banyo yapılmamalı,sıcak havada, güneş altında kalınmamalı.Sigara içilmemeli,alkol alınmamalı.Temizliğinden emin olunmayan gıdalar ağıza alınmamalıdır.Diş çekimi yarası 1-2 hafta içinde kapanır.Bu süre içinde ağız temizliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Soru
Çene kisti nedir?
Cevap

Ağız içinde herhangi bir bölgede diş kaynaklı kistler oluşabilir. Ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından farkedilir veya hiç farkedilmeden oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Çene kistinin bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre tedavi yöntemleri farklılıklar gösterse de ağız,diş  ve çene cerrahları tarafından alınmaları gerekir.

Soru
Çene kistleri ne tür sorunlara sebep olur?
Cevap

Diş kaynaklı kistler genellikle iyi huylu ve yavaş büyüyen oluşumlardır ancak zamanında müdahale edilmediği takdirde çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir, kemik kaybına neden olabilirler veya malignite bulguları gösterebilir (kötü huylu tümörlere dönüşüm görülebilir). Oluşan kistler fokal enfeksiyon odağı olurlar. Buradan hareket eden herhangi bir mikroorganizma, kan yoluyla kalp, eklem ve böbreklerde yerleşebilir. Bu yerleşmelerden dolayı çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle diş kistlerinin mutlaka temizlenmesi gerekir.

Soru
Çene kistleri operasyonu ağrılı bir işlem midir?
Cevap

Etkili ve yeterli bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Sonrasında antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılır. Yapılan kontrollerle rahat bir iyileşme süreci geçirilir.

Soru
20 yaş dişleri çene eklem bozukluklarına neden olur mu?
Cevap

Dişlerdeki kapanış bozuklukları ve 20 yaş dişlerinin normalden daha geriden çıkması çene eklem bozukluklarına neden olan en önemli faktörlerdendir.

Soru
Çene eklemi rahatsızlıklarına nasıl teşhis konulabilir?
Cevap

Çene eklemi bozukluklarında teşhis için klinik muayene ile birlikte bazı yardımcı testler de kullanılabilir. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sıklıkla kullanılan görüntüleme yöntemleridir. Nadiren sintigrafi veya PET tetkikleri de gerekebilir. Çene ekleminin özellikle dış kulak yolu ön bölgesine, şakaklara başın her iki yanına vuran ağrıları önemli semptomlardır. Çiğneme kaslarında kasılmalar ve yorgunluk diş sıkmanın belirtisidir, diş sıkma da çene eklemi için önemli bir travmadır. Ağzın açılıp kapanması sırasında çene ekleminden ses gelmesi ( takırdamalar) ve ağrı eklem sorunlarının göstergesidir.

Soru
İmplantın tedavi süreci nasıl seyreder?
Cevap

Genellikle diş çekimlerinde olduğu gibi lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur ve cerrahi işlemi uygulanır. Bununla beraber açık ve kapalı yöntem kullanılarak dental implantların uygulaması yapılır.

Soru
İmplant yerlerinin iyileşme süresi nedir?
Cevap

Kemiğe yerleştirilen implantlar kırık iyileşmelerinde olduğu gibi kemiğe yapışarak 2-6 ay arasında iyileşmelerini tamamlar. Daha sonra protez aşamasına geçilebilir. Geleneksel kaplama ve köprü protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, aynı zamanda estetik açıdan yüze doğal bir görünüm verir. Ayrıca implant yapılan bölgelerde ki kemik erimeyeceği için uzun vadede destek dokuları korur.

Soru
İmplant markası önemli midir?
Cevap

Kemikle kaynaşmış bir implantın değiştirilmesi kemik kaybına neden olduğundan zorunda kalmadıkça tercih edilmez. Bu yüzden implantın ve protez parçalarının on yıllarca bulunabilmesi ve devamlılığı önemlidir. İmplantlar da diğer ürünlerde olduğu gibi kalite sırasına göre sınıflandırılabilir. Marka implantın devamlılığı ve ileri de protezlerin değiştirilmesi hallerinde ilgili parçaların bulunması açısından önemlidir.

Soru
Apikal rezeksiyon nedir?
Cevap

Çürük veya travmaya bağlı olarak meydana gelen enfeksiyonlar ilerleyen dönemlerde kök ucunda kist oluşumuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda sadece kanal tedavisi yapmak, kemiğe ilerleyen bu enfeksiyonun temizlenebilmesi için yeterli değildir.Sorunlu dişlere kanal tedavisini takiben cerrahi bir operasyonla kök ucu açılarak kist, enfekte olmuş kemik dokusu ile beraber temizlenir. Özellikle ön grup dişlerde dişlerin ömrünü uzatan bir tedavi seçeneğidir.Tedavi sonrasında hasta bu dişini uzun yıllar hiç bir sorun yaşamadan rahatlıkla kullanabilir.

Soru
İmplantın dezavantajı var mıdır?
Cevap

İmplant malzemelerinin yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan malzemelerin ithal olması nedeniyle, maliyeti klasik protezlere göre daha fazladır. Protezin uygulanabilmesi için implantın kemikle kaynaşması beklenir dolayısıyla diğer tedavi alternatiflerine göre tedavi daha uzun zamanda biter.
İmplant yerleştirildikten sonra ağız bakımı ve temizliğine çok daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Soru
İmplantlar yapılana kadar dişsiz mi kalınır?
Cevap

Diş eksikliğinizin sayısına bağlı olarak ne tür bir geçici protez yapılacağına yine hekiminiz karar verecektir. Eğer fazla diş eksikliğiniz varsa bu dönemi geçici girip çıkmalı bir protezle geçirebilirsiniz.

Soru
Sinüs lifting nedir?
Cevap

Üst çene sağ ve sol büyük azı diş bölgelerimizde bulunan ve sesin yankılanması ,kafa ağırlığının azaltılması gibi görevleri bulunan hava boşluklarımız maxiller sinüslerimizdir. ''Sinüzit olmuşum '' diye zaman zaman çevremizden işittiğimiz bu hava boşlukları içinde , özellikle grip, nezle gibi hastalık durumlarında, ses dalgalarının yankılanmamasından ötürü de  sesimiz kalın ya da olduğundan daha tuhaf duyulur.
    Sinüslerimizin altlarında bulunan dişlerimiz çekildiğinde sinüs tabanı zaman içerisinde çekim yapılan boşluğa doğru sarkmakta ve bu bölgedeki kemik hacmini  azaltmaktadır . Kemik içerisine tam olarak gömmek istediğimiz implantlar içinse bu sığ hacim yetersiz kalmakta ve tedavinin başarısızlığı ön plana çıkmaktadır.Bu gibi durumlarda sinüs tabanının cerrahi olarak açılıp yükseltilmesi  işlemine sinüs lifting denir.
     Sinüs lifting işlemi lokal anestezi ile yaklaşık 15-20 dakika süren ağrısız, acısız bir işlemdir.Yeterli kemik hacmi bulunan vakalarda aynı seansta implantta uygulanabilmekte ve bu işlem süreyi 4-5 dakika uzatmaktadır.