Periodontitis

ONLINE RANDEVU

Daha önce merkezimize geldiniz mi ?

Periodontitis

Periodontitis halk arasında ‘’dişeti iltihabı’’ olarak bilinir. Dişetleri ve dişlerin etrafındaki kemik dokusunun yaygın iltihabıdır. Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Sebebi periodontal bakterilerdir.

Bu bakteriler her ağızda bulunurlar. Sağlıklı bir ağızda 700 farklı türde bakteri vardır ve uyum içinde yaşarlar.

Fakat sayıları şiddetli bir artış gösterdiğinde zararlı hale gelirler. Artan bakteri sayısı yemek artıkları ile birleşerek dişlerin çevresinde ve arasında plak oluşumuna sebep olurlar. Böylece dişeti iltihabı başlar, kronik iltihap ilerleyerek dişlerin etrafındaki kemikte yıkıma yol açar ve diş kaybı başlar.

Hastalık teşhis edilirse tedavi edilebilir. Ancak özellikle gençlerde çok şiddetli seyreden formları erken yaşlarda diş kaybına sebep olabilir.

Periodontitisin şiddeti ve yayılma hızı bazı dengelerin bozulmasıyla ilgilidir: Bakterinin tipi ve sayısı; bireyin bağışıklık sistemi, risk faktörlerinin varlığı veya yokluğu..

Örneğin; agresif bakteriler düşük bağışıklık sistemine sahip bireylerde aktif periodontitise sebep olurlar. Bunun yanında sigara içmek, diyabet, bazı ilaçlar (hipertansiyon, damar genişletici gibi) bağışıklık sistemini etkilediği için dişeti hastalığı oluşumunu etkiler.  Ancak yine de bakteriyel plak birikimi olmadan periodontitis gelişmez.

 

 

NASIL ANLAŞILIR?

Periodontitis dişeti iltihabı (gingivitis) olarak başlar. Bunu tanımanın ilk bulgusu dişlerinizi fırçalarken dişetlerinizin kanamasıdır.

Dişetleri kırmızı, şiş ve yumuşaktır, dişler etrafında bakteri plağı görünür.

Tedavi edilmezse bazen fazla belirti vermeden gingivitis periodontitise ilerler. O yüzden zaman içinde bazı değişiklikler dikkatinizi çekmelidir! :

 • Dişetlerinde kanama artışı (fırçalarken veya birşey yediğinizde ya da kendiliğinden),
 • Kötü nefes,
 • Dişlerin pozisyonlarında değişiklikler,
 • Dişeti çekilmelerine bağlı dişlerin uzun gözükmesi,
 • Ve bazen ağrı,

Ancak sigara içenlerde, nikotinin kan damarları üzerindeki etkisi sebebiyle kanama olmaz ve hastalık görünümü maskelenir.

 

 

NASIL ÖNLENİR?

Periodontal hastalık kaçınılmaz değildir. Hem gingivitis hem periodontitis;  doğru ağız hijyeni, düzenli profesyonel takip ile önlenebilir.

Doğru ağız bakımı;

 • Günde en az 2(iki) kez dişleri fırçalamak (doğru süre de ve doğru teknikle),
 • Dişlerin ara yüzlerini diş ipi ya da ara yüz fırçaları ile günde en az 1(bir) kez temizlemek, (diş arası aralıklar geniş ise ara yüz fırçaları kullanılmalıdır.)
 • Antibakteriyel gargaralar dişler fırçalandıktan sonra ağız hijyenini desteklemek için kullanılabilir.

Yetersiz ağız hijyeni sonucu yumuşak bakteri plakları mineralize olur ve sertleşir. Buna diştaşı (tartar) denir. Ağız içi bu durumu geldikten sonra diş fırçalamak diştaşlarını uzaklaştırmaz. Diş hekimi ve periodontolog bu diştaşlarını profesyonel olarak temizler.

 

 

 

PERODONTİTİS NELERE YOL AÇAR?

Periodontal iltihabın ilerlemesi önlenmezse dişin çevresindeki tüm dokular ve kemikte erime başlar. Dişler sallanır ve çekime kadar gidebilir. Bunun yanında ağrılı abseler, çiğneme kuvveti ile dişlerde rotasyonlar,dişeti çekilmesi ve kök yüzeylerinin açığa çıkmasıyla dişlerin uzamış görünmesi de diğer sonuçlardandır.

Ayrıca çok iyi bilinmektedir ki tedavi edilmemiş periodontal hastalıklar genel sağlığı etkilemektedir. Örneğin, hamilelik sürecinde komplikasyon riskini (pre-eclampsia, premature doğum ve düşük doğum kilosu) ve ayrıca kalp hastalıkları ve diyabet risklerini arttırmaktadır.

 

 

PERİODONTİTİS OLUŞUMUNDA RİSK FAKTÖRLERİ?

En iyi bilinen risk faktörleri; stres, diyabet gibi sistemik hastalıklar ve en önemlisi sigara içmektir.

Sigara ve Periodontitis:

 • Sigara içenler içmeyenlere oranla periodontal hastalık gelişimine daha yatkındırlar.
 • Periodontal tedaviler (dişeti- kemik greftleri ve implantlar) sigara içenlerde içmeyenlere oranla daha az başarılıdır.
 • Sigara içenlerde periodontal hastalığın ierleyişi daha hızlı, diş kaybı daha fazladır .

Tedaviye cevap alınamamış periodontitis vakalarının %90’ı sigara içen gruptadır.

 

 

PERİODONTİTİS NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 • Ağız Hijyen Bilgileri ve Tavsiyeleri;

Tedavinin ağız hijyen fazının amacı, ağızdaki bakteri sayısını azaltmak ve iltihap seviyesini düşürmektir. Diş hekimi doğru diş fırçalama, diş ipi ve diş arası fırça kullanımı hakkında hastayı bilgilendirir.

 • Profesyonel Temizlik;

Dişlerin çevresindeki tüm diş taşları temizlenir. Diş yüzeylerine polisaj yapılır. İlerleyen seanslarda dişeti cepleri ve diş kök yüzeylerine küretaj uygulanır.

 • Antibiyotik Tedavisi;

Bazı vakalarda, akut dişeti enfeksiyonlarında veya yapılan tedaviye destek amaçlı antibiyotik kullanılabilir.

 • Cerrahi Tedavi;

İleri vakalarda local anestezi altında dişetleri diş yüzeylerinden kaldırılarak kök yüzeyleri ve dişeti cepleri temizlenir. Dişetleri tekrar eski yerine dikilir.

 • Tamamlayıcı-Destekleyici Tedavi;

Periodontal tedavilerin uzun sureli başarısı, hastanın ağız hijyen kalitesi ve periyodik kontrollere bağlıdır.  Bu kontrollerin sıklığı hastalığın şiddeti ve hastanın kişisel hastalık oluşturma riskine bağlıdır. Genellikle 3-6 ayda bir kontrol yeterlidir.

Düzenli kontrol ve değerlendirmeler; hastalığın tekrarlanmaması, dişeti ve kemik kayıplarının önlemesi açısından çok önemlidir. Eğer hastalığın devam ettiği ya da tekrarlandığı gibi bulgular görülürse erken dönemde müdahale etme şansı doğar.